vasisdas.pl | świeże słowa
info + dodaj + opinie + ludzie + kontakt

A

B

C

Ć

D

E

F

G

H

I

J

K

L

Ł

M

N

O

P

R

S

Ś

T

U

W

Z

Ż


   vasisdas _sukurs    vasisdas _pytanie premia
Znasz nietypowe słowa lub zwroty? Porozumiewasz się ze znajomymi, językiem dostępnym tylko dla wtajemniczonych? Posiadasz dar tworzenia ciekawych neologizmów, które przyjmują się w codziennej konwersacji?

Jeżeli na któreś z wyżej wymienionych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to znaczy, że możesz nam pomóc! Aby to zrobić prześlij nam nietypowe słowo lub zwrot, które po weryfikacji mają szanse znaleźć się w Vasisdas.

+ słowa można dodawać za pomocą formularza, lub poprzez wysłanie e-maila na adres vasisdas@tlen.pl
+ wiadomość powinna zawierać dane dotyczące nadawcy (imię / pseudonim)
+ zwroty wulgarne, bądź propagujące niestosowne zagadnienia nie będą uwzględniane; taka sama zasada obwiązuje słowa bez opisu
+ redakcja Vasisdas zastrzega sobie prawo do edytowania, skracania, bądź nie emitowania nadesłanych treści

personalia |
e-mail |
słowo/zwrot |
definicja |

+ Wysłałem świetne słówko, ale wciąż nie ma go na stronie... Czy ktoś może mi powiedzieć o co chodzi!?

Pierwsza możliwość: prawdopodobnie słówko nie zyskało akceptacji i zostało odrzucone podczas weryfikacji. Pamiętajcie, że Vasisdas stawia głównie na niebanalne i ciekawe definicje, ceni polot, spontaniczność i szeroko rozumianą przewrotność. Tutaj nie chodzi o powszechnie znane wyrażenia, mające zasłużone miejsce w słownikach - dlatego propozycje w stylu: "kablować", "gniot", czy "fajfus" wzbudzą w tym kontekście zaledwie uśmiech politowania...
Druga możliwość: Twoja propozycja, cały czas czeka na akceptację. Jednak jeśli jest naprawdę dobra, to na pewno obroni się sama. ;-)
____________________________________________________

+ Strona całkiem, całkiem, cel szlachetny, ale kto wam dał licencję na zabijanie takimi tekstami!? - np. "szaleć na filtrze - palić papierosy". Moim zdaniem niektóre słowa są nieco naciągane.

Jak nietrudno się domyślić część z publikowanych słów, pochodzi od osób, którym zechce się wypełnić formularz. Vasisdas gromadzi też w dużej mierze słowa szerzej nieznane w mediach/internecie, czy wręcz wymyślone (a będące na tyle dobre, że warto lobbować na ich rzecz). Jeśli dane słowo rokuje nadzieję na stosowanie, to logiczne wydaje się jego promowanie, nawet jeśli słowo samo w sobie wydaje się nieco pretensjonalne.
____________________________________________________

+ Ogółem stronka jest wyczesana, ale takie zdeka stare teksty tu zapodajecie. Zarzućcie tu trochę świeżego powiewu a będzie gites! Pozdóffxy, 3mta się i piszcie more new staffs!

No cóż, to że niektóre umieszczone tutaj słowa mogą wydawać się Wam nieco wyświechtane, zależy też od środowiska, w którym się obracacie. W jednym konkretne zwroty istnieją od dawna, a w innym dopiero co się wykształcają czy nabierają nowych znaczeń. Istota serwisu pozostaje prosta - skupiamy się na słowach, które niekoniecznie prędko trafią do tradycyjnych słowników. Ta materia ma wiele niuansów, a zadaniem Vasisdas, jest (w chociaż minimalnym stopniu) zebranie tego wszystkiego w jakąś konkretną całość. A co do "zarzucania świeżego powiewu"... Nic prostszego! Ty też możesz zasilić Vasisdas, jakimś nowym "materiałem" ;-)
____________________________________________________

+ Piszę w tym roku pracę magisterską o gwarze młodzieżowej i za cholerę nie mogę znaleźć nic o genezie slangu. Ciągle znajduję takie stronki jak ta. Wysilcie się troszkę i wrzućcie coś więcej o tym jak konkretne słowo powstało. Wiem, że to trudne ale się opłaca, bo mało jest takich stron.

W celu poszukiwania genezy konkretnych słów zapraszamy na naszego Facebooka, gdzie możliwa jest wymiana spostrzeżeń i uwag na temat powstawania prezentowanych słów.
____________________________________________________

+ Strona jest świetna, ale czy można by było dodawać przy definicji jakiś przykład zdania?

W kwestii konkretnych przypadków ponownie odsyłamy z pytaniami na Facebooka.
____________________________________________________

+ Więcej otwartości na wulgaryzmy! Aczkolwiek nie potrzeba 50 idiomów ze słowem jeba*, ale niektóre zjawiska, wypada uwzględniać. No i jeśli wulgaryzmy nie przekroczą paru procent haseł - nie ma problemu, moim zdaniem.

Wulgaryzmy jako takie, nigdy nie wchodziły w rachubę, jednak nie dotyczy to ich ciekawych mutacji (m.in. wkurw, najebka, zjebka, z wykurwem, oczojebisty). Wszystko zależy od kreatywności.
____________________________________________________

+ Pomysł stworzenia takiej strony jest ciekawy, ale zasób słów w waszym zbiorze raczej nieszczególny i troche ubogi. Jesteście za mało obiektywni, bo uwzględniacie przeważnie tylko język jakim posługują się dresiarze, hiphopowcy etc. Trochę więcej inwencji!

Swój własny, odrębny slang tworzy większość subkultur, a na Vasisdas jest on umieszczany, niezależnie czy sie podpisujemy pod ktorąs z nich. To oczywiste, zę jeżeli właśnie dresiarze, czy hiphopowcy są najbardziej aktywni i pomysłowi jeśli chodzi o tworzenie nowych wyrażeń, to słów oscylujących wokół tematyki którymi zajmują sie te grupy będzie najwięcej na Vasisdas.
____________________________________________________

+ Moja koleżanka powiedziała wczoraj, jak wsiedliśmy do autobusu, że "mało wiary jest!" Co to znaczy?

Zapytaj babcię o co chodzi, powinna sobie poradzić.


   vasisdas _daj głos
Vasisdas istnieje głównie dzięki swoim użytkownikom, liczy na ich żywiołowość i rześkość lingwistyczną. A czym jest slang dla Ciebie? Określ swoje stanowisko, przedstaw obserwacje, poznaj wypowiedzi innych osób.

+ zapodaj komentarz
index + info + dodaj + opinie + ludzie + kontakt © vasisdas.pl